Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko

11.07.2018 14:40 |
Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor na to, co kryje základní cestovní pojištění a které sporty jsou už za příplatek. Jinak můžete za ošetření zaplatit až miliony korun.


Stále více Čechů preferuje aktivní dovolenou. V oblíbených destinacích, jako jsou Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Španělsko, Řecko, ale i Egypt a Bulharsko, zkouší šnorchlování, jízdu na koni či velbloudovi, vodní lyžování, rafting či canyonig.

Ne všechny sporty jsou však kryté základním cestovním pojištěním, řada těch turisticky atraktivních je za příplatek v rámci rizikových sportů, některé nejsou pojistitelné vůbec.

Vyrazit na zahraniční dovolenou jen s kartičkou zdravotní pojišťovny je podle odborníků bláznovství. Kartička platí výhradně v rámci Evropy a pouze v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Lidé mají navíc k dispozici jen rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných prostředků. A ten nemusí být stejný jako v Česku.

Pojištění si vyřizujte před odjezdem, za zahraničí to mnohdy nejde

Cestovní pojištění je tedy rozumným řešením. Jak ho nastavit, aby vám uhradilo případná zranění z letních aktivit? Každá pojišťovna má jiné podmínky, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si připlatit. Pojišťovny mají k dispozici soupis sportů, které jsou za příplatek.

Doporučujeme si před odjezdem naplánovat, které aktivity budete na své dovolené provozovat. V případě, že uvažujete o provozování rizikových sportů, ale ještě si nejste jistí, raději bych se připojistil. Některé pojišťovny neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace. Brání se tak případným pojistným podvodům, tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události.

Když se budete procházet po městech, odpočívat na pláži nebo si vyrazíte autem na obhlídku ostrova, je to něco jiného, než když budete sjíždět divokou řeku, šplhat po horách nebo se věnovat něčemu mnohem adrenalinovějšímu. „Pro běžné aktivity stačí základní pojištění. Pro ty dobrodružnější je potřeba se nejen extra připojistit, aby pojištění krylo i tuto činnost, ale automaticky by lidé měli volit i vyšší limit u pojištění léčebných výloh,“ doporučuje Kateřina Vanková z pojišťovny Generali.

Pojištění adrenalinových činností podle ní stojí kvůli vysokému riziku dvojnásobnou sazbu. „Nabízíme však klientům, že si mohou toto připojištění sjednat jen na vybraný úsek, kdy vědí, že se těmto aktivitám budou skutečně věnovat,“ dodává Vanková.

Bez pojištění můžete platit miliony korun

V případě, že se nepojistíte a něco se vám stane, mohou být náklady na ošetření horentní. „Loni se zachraňoval český turista v Austrálii, který po úrazu hlavy a mozku skončil v nemocnici. Jeho léčba a následná letecká přeprava zpět do Česka měla konečný účet 1,3 milionu korun. Vše jsme samozřejmě hradili z jeho cestovního pojištění, které naštěstí uzavřel,“ říká Vanková.

Pokud jde o vážnější zranění, při kterém je nutná hospitalizace, operativní zákrok či převoz do vlasti, běžně náklady narostou do řádu statisíců až milionů korun.

„Na výši nákladů má samozřejmě vliv i vzdálenost destinace od Česka a ceny tamější lékařské péče. V žádném případně nedoporučuji se spoléhat na to, že se během aktivity nemůže nic stát, když už ji vyzkoušelo tolik lidí předtím a bez úrazu,“ upozorňuje analytik Hubený z Broker Consulting a vyjmenovává oblíbené letní aktivity, na které se základní pojištění nemusí vztahovat:

Jízda na vodním skútru: oblíbená je tato vodní aktivita zejména ve velkých přímořských letoviscích v Chorvatsku, Itálii, Řecku i Španělsku, kde je nabízena přímo na plážích. Mezi další „klasickou“ nabídku patři wakeboarding, vodní paragliding, surfování, jízda na vodním banánu či vodní lyžování. Chvilkový adrenalin by se bez odpovídajícího pojištění mohl protáhnout na několikaměsíční tahanici o zaplacení nákladů na léčbu. Proto je dobré si ověřit, zda jsou tyto aktivity v základu nebo ne, u každé pojišťovny je to jinak.

Rafting: u této činnosti rozlišují pojišťovny obtížnost sjíždění řeky. V základním pojištění jsou většinou jen ty nejlehčí. Raftovat se v zahraničí jezdí třeba na chorvatskou řeku Soča, na Slovensko do Tater, ale i do Turecka. Na divokých řekách se můžete setkat i s nabídkou lákavého canyoningu, který je zcela jistě za připojištění.

Zorbing: na vodě i na souši čeká na dovolenkáře v Egyptě, Chorvatsku, Španělsku či Turecku řada lákadel v podobě zorbingu či trampolíny, které mohou být za příplatek. Ale plážovému volejbalu, cyklistice, bowlingu či golfu se můžete bez obav věnovat jen se základním cestovním pojištěním.

Vysokohorská turistika: zde je dobré si zjistit, do jaké nadmořské výšky je kryto případné zranění v rámci základního pojištění a co je třeba si nechat připojistit. Hranicí může být 3 500 metrů, což třeba znamená, že mezi Čechy populární výstup na nejvyšší horu Kanárských ostrovů a i celého Španělska Pico del Teide na Tenerife je třeba si připojistit. Měří totiž 3718 metrů.

Jízda na velbloudovi: velmi oblíbené jízdy na koni po plážích v Egyptě či Španělsku, jízda na velbloudovi v Maroku, Tunisku či Egyptě, nebo exotičtější jízda na slonovi v Thajsku, bývají v základním pojištění. Ovšem návštěvu safari v Africe byste si již měli připojistit. Zcela nepojistitelný může být adrenalinem nabitý lov exotické zvěře.

Potápění: to je samostatná kapitola, které je třeba věnovat více pozornosti. Existuje řada typů potápění podle lokalit či hloubky, s přístroji či bez nich. Běžnou aktivitou je šnorchlování, které najdete třeba v Egyptě. Potápění s přístroji do hloubky nad deset metrů či potápění se žraloky, se kterým se můžete setkat třeba ve Spojených arabských emirátech v největším obchodním centru na světe Dubai mall, už jsou za příplatky. A třeba jeskynní potápění, které lze zkusit také v Egyptě, nemusí být pojistitelné vůbec.

Běh s býky: pro pravé adrenalinové šílence jsou sporty jako běh s býky, konaný ve španělské Pamploně, base jump, tedy skok z pevných objektů s padákem a trochu překvapivě i jízda na hoverboardu. Tyto extrémní sporty pojišťovny nepojistí, jejich provozování je vysoce rizikové. Třeba base jumping patří ke sportu s vysokým množstvím zaznamenaných úmrtí.